Lawenda

ZESTAW LAWENDA
oliwa i syrop
8,90 zł

Pragniemy zaoferować Państwu nasze produkty z lawendy:

  • Oliwa lawendowa (z dodatkiem skórki z cytryny)
  • Syrop lawendowy
    ZESTAW ZA 8,90 ZŁ

Lawenda kojarzy się głównie z malowniczymi pejzażami Prowansji, ale roślina ta z powodzeniem może rosnąć również w Polsce, nawet w przydomowych ogrodach lub balkonowych donicach. Liście, kwiaty i łodyga lawendy wykazują właściwości lecznicze i mogą być wykorzystywane na różnorodne sposoby.

Lawenda stosowana jest już od ponad 2500 lat. Starożytni Persowie, Grecy i Rzymianie dodawali kwiaty lawendy do kąpieli w celu ukojenia i oczyszczenia skóry. Lawenda była nawet używana podczas wielkiej zarazy w Londynie w XVII wieku. Ludzie nosili kwiaty lawendy wokół talii, wierząc w to, że uchroni ich ona przed Czarną Śmiercią.
W Grecji i Rzymie lawenda używana była jako wszechstronne lekarstwo, podczas gdy w średniowiecznej i renesansowej Europie była ona rozsypywana po kamiennych posadzkach zamków jako naturalny środek dezynfekujący i dezodorant.

Lawenda to nie tylko pięknie wyglądająca roślina o aromatycznym zapachu, ale również bogactwo korzystnych dla zdrowia składników. Kwiaty lawendy zawierają dużą ilość garbników (ok. 12%), triterpeny, kumaryny, fitosterole, antocyjany, kwasy organiczne, sole mineralne.

Głównym składnikiem czynnym kwiatów lawendy jest olejek eteryczny. Zarówno kwiaty, jak i sam olejek po podaniu doustnym pobudzają czynność wydzielniczą różnych narządów. Zwiększają wydzielanie soku żołądkowego i wytwarzanie żółci oraz jej przepływ przez drogi żółciowe, dzięki czemu usprawniają procesy trawienia pokarmów. Obserwuje się także słabe działanie moczopędne i napotne.

Surowiec, dzięki zawartości olejku eterycznego, związków triterpenowych oraz pochodnych kumarynowych, wykazuje działanie rozkurczowe na:

  • mięśnie gładkie jelit,
  • drogi żółciowe,  
  • drogi moczowe.

Powoduje przywrócenie prawidłowych ruchów perystaltycznych jelit, zwiększa dopływ żółci do dwunastnicy oraz reguluje oddawanie moczu, czego efektem jest złagodzenie oraz zmniejszenie bólu brzucha.

Związki aromatyczne, zawarte w olejku lawendowym wpływają również tonująco na układ nerwowy. Niektóre jego składniki, jak linalol i terpineol, działają bezpośrednio na układ nerwowy. Pod ich wpływem zmniejsza się stan napięcia nerwowego, uczucie niepokoju, co świadczy o pozytywnym wpływie lawendy na sen.

Właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze olejku lawendowego czynią go bardzo pomocnym w zwalczaniu różnych infekcji. Olejek niszczy wiele szczepów bakterii chorobotwórczych, w tym również odpornych na antybiotyki. Dodatkowo ułatwia gojenie się ran, działa przeciwświądowo i przyspiesza regenerację naskórka. Dzięki obniżeniu wrażliwości nerwów czuciowych zmniejsza nasilenie bólu w chorobie reumatycznej.